ZÁCHRANA RAMEN

ZÁCHRANA RAMEN

Většina zranění ramen pochází s tlakových cviků, i když samozřejmě může dojít ke zranění i u jiných cviků. Velmi často se můžeme setkat s problémem ramen díky dřepování apod. Aby vše fungovalo jak má a vy jste předešli zranění, je potřeba dodržovat určitá opatření.

Zahřátí:

To, že si lidi před tréninkem zaskáčou přes švihadlo nebo aspoň sednou na chvilku na kolo, už se stává velmi častým jevem naštěstí. Udělat to samé, ale pro určité skupiny, které jdete cvičit, už zase téměř nikdo nedělá. Nejde pouze o kroužení rukou, ale také o aktivaci celého mechanismu. Měli byste tak zapojit kliky s různými úchopy, postupně zrychlovat tempo a skončit například s pár kliky s odrazem apod. Úplně stejně byste měli věnovat čas zadním ramenům, ať už s gumou, kladkou, jednoručkami si projet jakékoliv varianty face pulls, delt flyes apod. Toto vše vám zahřeje a aktivuje svaly a vazy, čímž krom toho, že předcházíte zranění, připravujete tělo pro podání mnohem lepšího výkonu.

Aktivace během cvičení:

Toto by mělo platit bez diskuze pro všechny, co už ramena mají špatná, či jsou již po operaci apod. V přestávkách u tlakových cviků byste měli zařazovat opět několik opakování face pulls s gumou apod.

Nezapomeňte na práci s měkkou tkání před a po tréninku.

V Čechách stále téměř nevídaná věc, i když patří k jedněm z nejúčinnějších – použití lakrosového, tenisového míčku, foam rolleru apod. Pro masáž především horních zad, prsou, ramen před každým tréninkem, díky čemu se zbavujete vytvořených myogelozám, svalovému spasmu, všechny jizvičky a triger body, které vám způsobují bolest či nemožnost plného rozsahu. Na straně druhé, místo tohohle se všichni pořád dokola staticky protahují a potom jdou rovnou podávat výkony, což je jedna z nejhorších variant.

Poměr 2:1 mezi tahovými a tlakovými cviky

Toto je pravidlo, kterým by se měli všichni řídit. Obzvlášť v dnešní době, kdy všichni pracují na počítačích. Tento poměr vám pomůže k lepšímu vyvážení těla. Pokud již máte problémy s rameny, měli byste přejít až k poměru 3:1. Vždy byste měli mít víc tahových cviků než tlakových.

Myslete tak více na stabilitu v rameni a možnost plných rozsahů, abyste tak mohli cvičit co nejdéle bez zbytečných bolestí nebo budoucího zranění.

Pokud máte nějaké otázky, pište do komentářů.

2018-08-01T12:12:37+02:0001. 08. 2018|Nezařazené, Síla a kondice|