NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A POZNÁMKY HOLEK NA TRÉNINKU

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A POZNÁMKY HOLEK NA TRÉNINKU

Potřebuji zpevnit

O tom jak naše tělo vypadá, vypovídá jeho celkové složení a stavba. Každý z nás si nese jistý genetický základ, který se však do určité míry dá měnit a pracovat s ním. Není tedy úplná pravda, že když je maminka silná, já nikdy hubená nebudu.

Vše se odráží od správně postaveného tréninku a částečně i jídelníčku. Často k nám přichází holky se slovy: „Potřebuju jen zpevnit.“   Tělo je tvořeno několika důležitými složkami, kterými jsou: kosti, svaly, tuk, voda a další, jako minerály, tělní tekutiny a jiné. Existuje řada metod, kterými jednotlivé složky můžeme změřit a postupně porovnávat (InBody, Bioimpedance, podvodní vážení, aj.)

Velikým trendem je ale i BMI, kde pomocí výšky a váhy získáme hodnotu, díky které zjistíme náš „stav“ – podvýživa – normální –nadváha – morbidní nadváha. BMI však ne vždy odpovídá realitě. U vysportovaného člověka, který je na tom vzhledem ke složení těla mnohem lépe, než člověk, který nic nedělá, pouze váží o nějaké to kilo méně, jsou výsledky pro sportovce horší. Proč? Sval váží víc.

Když chcete zpevnit břicho, je zcela bezúčelné cvičit pouze na břicho a ostatní partie vynechávat.  Vámi vysněné „zpevněné“ břicho je dáno procentuálním množstvím tuku v těle.

Závěr? Nepotřebujete zpevnit, ale snížit % tuku v těle.

Když budu cvičit s těžkou vahou, budu jako Arnold?

Vše se odráží již v anatomii, kde základním mužským hormonem je testosteron, zatím co u žen je to estrogen.  Testosteron vzniká v Leydingových buňkách.  Hlavní roli hraje v pubertě, , tělo si ho samo dokáže vyprodukovat za účelem udržení rovnováhy metabolismu.  Je produkován celoživotně, pouze jeho hodnoty klesají s věkem.  U žen je hodnota testosteronu několikanásobně nižší. Díky testosteronu dochází k rychlému vybudování svalové hmoty a získání síly. Vlivem testosteronu dochází po tréninku k rychlé regeneraci organizmu.

TESTOSTERON  

Muži: – nadprodukce – vyšší výkon

– nedostatek – nižší výkon, sexuální nedostatečnost

Ženy: – nadprodukce – větší vývin mužských znaků

– nedostatek – rozbředlost těla (svalstva a kostí)

Ikdyby jste zvedali 1000kg, nikdy se ženy nedostanou na svalovou úroveň mužů. Příčinou je minimální výskyt testosteronu v ženském tělo. Mnoho lidí ale může oponovat různými obrázky a sportovkyněmi, kde se však bavíme o odlišných situacích, kdy je ženám testosteron do těla aplikován, aby zvládly vyšší objem tréninkových zátěží.

Proč musím po tréninku jíst?

K tomu, aby sval fungoval, potřebuje energii. Během výkonu dochází k vyčerpání energetických zásob a ty jsou potřeba do svalu doplnit, ikdyž jste ve fázi hubnutí.

Právě v této situaci je to o to důležitější. Nedostatkem energie v  těle, může snadno dojít ke špatné regeneraci, tělo si bere energii ze svalu a snadno se dostanete do fáze přetrénování, kde bude opačný efekt  – bude přibírat.

Za jak dlouho bude vidět výsledek?

Poměrně častá otázka, na kterou neexistuje přímá odpověď. Každý reaguje na změny a tréninky odlišně.  Obvykle se ale budete po 14 dnech – 3 týdnech cítit lépe a po měsíci si drobných změn může začít všímat i okolí. Jedná se o běh na dlouho trať a je důležité  brát v potaz fakt, jak dlouho jste se do současného stavu dostávali. Pokud jste 3 roky přibírali, těžko budete štíhlí za 3 měsíce a ve formě jako před lety.

2018-07-30T13:59:17+02:0030. 07. 2018|Nezařazené, Rozhovory a zajímavosti|