KÁVA A KOFEIN

KÁVA A KOFEIN

Často se ptáte, zda při dietě nebo během dosažení svého cíle můžete pít kávu a jestli vadí, když si do ní nalijete mléko.

Kofein má hned několik blahodárných účinků, ale jedním z mýtů je, že v kombinaci kávy s mlékem se potlačí účinky kofeinu, což není pravda. Pouze je to vhodné pro lidi, kteří mají problémy s žaludkem, a kofein následně není na sliznici tolik agresivní. Kombinací kávy a mléka se zvýší kalorická hodnota nápoje (což při redukci není cílem) a mléko a mléčné výrobky obecně, se při dietách, obzvlášť u žen nedoporučují.

Blahodárné účinky kofeinu:

Je důležité brát v úvahu několik faktorů, jako je např. stáří jedince, jinak bude působit kofein na mladistvého, který má před sebou první šálek kávy a jinak na babičku, která už jich pár vypila nebo si dokonce denně dvě kávy uvaří, nebo pohlaví a věk.

Kofein působí jako nakopávač a má povzbuzující účinky. Před samotným tréninkem užití malé silné kávy nastartuje metabolismus k lepšímu spalování a odbourávání tuků v těle.

Kofein zvyšuje výkonnost u vytrvalostních sportů, u rychlostních (sprint,…) se nedoporučuje.

Bylo i prokázáno, že pití kávy snižuje cirhózu jater u více než 40%.

Pozor, u pravidelné konzumace, může dojít i k závislosti, která se později projeví podrážděním, třesem rukou, výmluvami na všemožné a hledáním složek, kde je kofein (cola, shock tycka, redbull…).

Nežádoucí účinky:

Pomineme-li možnost závislost na kofeinu, je důležité zmínit: bolesti hlav, třes rukou, nevolnost,  ale rozvněž i zvyšuje vyšší krevní tlak, únava, neklid, roztěkanost…

Doporučená denní spotřeba kofeinu do 400 mg/den nevede ke k riziku kardiovaskulárních nemocí. ALE více jak 5 káv denně je hraničních!

2018-08-01T12:19:15+02:0001. 08. 2018|Nezařazené, Stravování a jídelníčky|