CO JE VO2MAX?

CO JE VO2MAX?

VO2 max (jeden z nejlepších ukazatelů aerobní vytrvalosti) nebo taky maximální využití kyslíku, uvádí výši kyslíku spotřebovanou v mililitrech na kilogram tělesné hmotnosti za minutu. Čím vyšší číslo, tím více kyslíku se dostane do svalů a tím rychleji a déle dokážeme např. běžet nebo provádět jinou fyzickou aktivitu. Je to vlastně největší možné množství kyslíku, které svaly mohou využít z přijaté energie.

Toto číslo nám hodně napoví o fyzické zdatnosti a vytrvalosti. Funguje zde jednoduchá úměra, která říká, že čím vyšší VO2, tím mohou sportovci odvádět lepší výkony, protože využívají velké množství kyslíku, které využijí jejich svaly.

Jak se měří hodnota VO2 max?

Měření přesné hodnoty VO2 max vyžaduje naprosté nasazení (obvykle na běžeckém páse nebo na rotopedu), které je vykonáváno a řízeno podle přísného protokolu ve sportovní laboratoři. Tyto protokoly zahrnují přesně stanovené zvyšování rychlosti a intenzity cvičení, shromáždění výsledků měření objemu a koncentrace kyslíku vdechovaného a vydechovaného vzduchu. To vše ukáže, kolik kyslíku daný sportovec využívá. 

Sportovcova spotřeba kyslíku roste lineárně v závislosti na intenzitě cvičení až do určitého místa. V tomto specifickém místě spotřeba kyslíku stagnuje, i když se intenzita cvičení zvyšuje. Tato stagnující maximální hodnota ukazuje tedy na hodnotu VO2 max. 

Hodnota VO2 max se dá také odhadnout. Existuje mnoho metod a protokolů, které se používají k odhadu VO2 max, ale žádné nejsou tak přesné jako měření. Pokud chcete mít představu jaká je vaše hodnota. Můžete použít běžecký pás. Ideálně budete potřebovat někoho kdo vám bude pás nastavovat.

Obsah testu:

10 min zahřátí

Nastavit běžecký pás na rychlost 8,05km/h s 0% náklonem na povel start a zapnutí stopek test začíná

Asistent po 3minutách testu přidá náklon na 2,5% a potom každé 2minuty zvyšuje náklon o dalších 2,5%.

Pokud už nejste schopni dále pokračovat zastavuje se čas a test končí

Vyhodnocení:

Z celkového času se hodnota počítá následovně:

  • VO2max=(čas × 1.444) + 14.99

Čas je vaše hodnota, která vám vyšla během testu.

Příklad:

Pokud je čas 10min 30 sekund.

VO2max = (10,30 x 1,444) + 14,99

VO2max = 29,86 mls/kg/min

Několik studií ukázali, že se dá kapacita VO2max zvýšit cvičením v intenzitě, která se pohybuje mezi 65-85% vašeho maximálního srdečního tepu minimálně po dobu 20min 3-5x týdně (reference od French & Long (2012)). I přesto, že to nejlepší co můžete udělat pro lepší VO2max je vybrat si dobré rodiče, protože genetika zde hraje obrovskou roli. Průměrná hodnota VO2max pro mužské sportovce je kolem 3,5 litru/min a pro ženské je to kolem 2,7 litru/min

2018-08-02T12:11:22+02:0002. 08. 2018|Nezařazené, Síla a kondice|