A LION IN IRON

A LION IN IRON

Volně přeloženo z elitefts
Chystám se k něčemu přiznat. Kouřil jsem. Ne dvě balení denně, ale když jsem tančil, zapaloval jsem si s pravidelností. Mnoho baletních tanečníků kouři aby zůstali štíhlí a ano, je to naprosto kontraproduktivní pro vytrvalost. Pokud by byl kouzelný způsob, jakým by doutníky a cigarety byly pro nás dobré, kouřil bych krabičku každou hodinu. Nicméně, je ověřitelná hora důkazů, která říká, že kouření je špatné pro vaše krátkodobé a dlouhodobé zdraví. K dispozici je také skutečnost, že vdechování velkého množství chemických látek do plic není intuitivně dobrý nápad, tak jako tak. Navíc, je ta věc, „smrdím jako popelník a nemůžu běžet 2km, abych si zachránil svůj život“. Takže ve světle těchto věcí, už nekouřím.
V oblasti fitness, existuje mnoho kuřáků. Jsou různé druhy, i když, nemají zlozvyk častého zapalování, místo toho, mají ve zvyku foukání kouře v podobě informací a poradenství, které je naprostý nesmysl a deklarování jejich znaleckého posudku.
They are “blowing smoke up your ass and calling it perfume,” as my father would say.

Toto foukání kouře je snadno vidět v tom, jak nekvalifikovaný lidi zázrakem doporučují věci, o kterých ztěžka něco vědí nebo mají nastudované. Je úžasné, jak můžete mít názor na důležité faktory a to jak má být trénink sestaven pro sport, který jste nikdy nehráli a ani v tom sportu nikoho netrénovali, ale nemám pochyb o tom, že každý zná někoho, kdo si na tom postavil karieru.
Kromě zřejmého nedostatku důvěryhodnosti, to považuji za deprimující z toho důvodu, že rozdávají rozumy, ale opravdu neví vůbec nic o tom, o čem mluví, ale vybudovali si publikum a lidé jejich blbosti berou jako fakt. Oni odradili lidi od nezávislého myšlení nebo osobního rozvoje za stejnojmenný „Udělal jsem studii, takže vy nemusíte!“ typ prohlášení, jako by bylo na co být hrdý.

Na menší úrovni, budete mít průměrného klienta s osobním trenérem, který je odkázán na milost a nemilost někoho, kdo nemá vůbec potuchy o tom, jak trénovat někoho jiného než sebe. Osoba, která dostala certifikaci za něco, o čem neměla vůbec tušení a nevěděla, co dělá. Oba z těchto lidí se budou nepochybně propagovat jako specialisti na silový trénink v komerčním fitku, kde pracují,a nebo na svých webovkách. A to navzdory skutečnosti, že neumí zatlačit, potáhnout, nebo dřepnout s něčím aspoň trochu blízko solidním číslům. Budou však stále účtovat 1500kč za konzultace. Jejich odbornost se však vždy zlomí pod vyptáváním a kladením otázek. Věc, kolem pseudo-odborníků, je ta, že jsou vynikající ve vyprávění, jak je něco pro danou věc super bez toho, aby měli tušení, jak a proč to ve skutečnosti funguje. Typickým příkladem je, osobní trenér v komerční posilovně, který nutí svého klienta dělat nějaké stupidní balanční pohyby, které si přečet ve svém časopise který dostal k svému certifikátu.
“This balance exercise on this wobbly board is really good for balance because it requires you to use your stabilizers to balance!” I shit you not, I’ve heard this said by people that call themselves a trainer. Hell, even with athletic coaches, “We’re gonna do these agility drills to help your agility. You gotta be agile on the field.”

S MMA silovými a kondičními trenéry (od doby kdy je MMA super cool a trénovat zápasníky je super hardcore a musí to znamenat, že jste naprostý odborník) „Měl bys nosit potápěčskou masku během dělání angličáků s jednoručkami, protože to napodobuje energetické systémy potřebné pro MMA kolo v ringu. „Jasně, protože pohyb, který se dělá s jednoručkami v potápěčské masce dokud se nepozvracíte je naprosto podobný, jako mít někoho, kdo se pokouší vám rosekat obličej mezitím co vám sedí na hrudníku v 5 minutovém kole – prostě je to naprosto stejné. A všichni jen přikyvují hlavou, protože agility, kondice, a rovnováha je důležitá, ne? Jistě že je, ale zlepšit to zahrnuje mnohem více, než říct: „Udělej to, to cítíš ne?“ Trenérů, kteří jsou plní nesmyslů a nemůžou vysvětlit relevanci, nemohou vysvětlit proč, ale oni jsou opravdu dobří v říkání, co je na co dobré. Výše uvedené příklady jsou velmi stereotypní, ale vidím nekonečné varianty opakující se pořád dokola.

My father has another saying, “If you cant win them over with knowledge, just baffle them with bullshit,” and their training is all BULLSHIT.

Pokud bych se zeptal, proč toto cvičení zlepšuje rovnováhu ve vztahu cvičení na nestabilní ploše, jaká konkrétní koordinace nebo mechanismus, může být měřitelná při tréninku, a jaký je to pak nejúčinnější pohyb k zlepšení koordinace pro přenos a zlepšení k výkonu, vše, co dostanu je prázdné zírání. Oni nevědí, jak to správně nastavit hlouběji od toho jak oni si myslí, že by to mělo vypadat. Nemohou racionalizovat jejích zařazení věcí do tréninkového programu jinak než faktem, že je to pro to. Nemohou vás ani nic naučit, protože se to nenaučili, nevyzkoušeli a ani to nestudovali. Takže nemají znalosti o tom, jak nebo proč, ale mohou žvanit kraviny celou hodinu a doufat, že nebudete klást moc těžkých otázek. Takže, vždy pokládejte otázky: „Tento pohyb / metoda je relevantní k čemu, v kontextu, proč vlastně?“
Musí být, jak a proč aby se odůvodnilo proto. Každý kvalifikovaný trenér může mluvit donekonečna o důvodu, vědě, na základě zkušeností, o opodstatnění, proč něco použít, jak se to používá a k čemu to bude. Předtím, než jsem vůbec vyjádřil jakékoliv doporučení na cokoliv, vždy jsem to vyzkoušel jako první sám, otestoval to trochu u vhodných klientů, a pak budu mít k něčemu svůj názor. Budu sledovat, jak ostatní zkušenější a vzdělanější trenéři danou věc používají se svými klienty. Pokud použiji něco, co nefunguje, ostatní renomovaní trenéři také řeknou, že jim to nefunguje, pak pravděpodobně prohlásím, že to nefunguje nebo aspoň ne moc dobře. Pokud je to něco, co jsem nikdy nedělal a ani nejspíš zkoušet nebudu. Budu se odkazovat na doporučení jiného, více zkušeného a uznávaného trenéra v rámci tohoto oboru. Budu začínat: „Já to nevím, já jsem to nezkoušel, ale úspěšní trenéři, které jsem to viděl používat. Nejčastěji používají XYZ.“

Nemám žádný problém, říct, že něco nevím, protože existuje mnoho, mnoho věcí, které jsem neudělal. Nebudu přeskakovat logickou mezeru oblbováním a tvrzením, +10 ve zkušenostech v něčem co se nikdy nestalo. Chcete-li používat některou základní logiku, „když jste něco nikdy neudělali, pak by mělo následovat, že na to nebudete mít názor o tom, jak to udělat. “ Uplně logické, ale ignorováno 99 procent lidi ve fitness průmyslu, kteří mají magickou schopnost dělat sakra -10 rovná se 100 v tom, jak úžasné jsou jejich trenérské metody a tréninky. Produkují špatné knihy, staré programy znovu jinak popsané a uvedené a články, a nazývají to undergroundové training secrets. A já jsem z toho unavený. Negativně to ovlivňuje každého důvěryhodnost tím, že vytvoří dobrou pověst hloupého osobního trenéra nebo bezcenného internet guru, fitness průmyslu to dává nekompetentnost, a především to není fair k lidem, co se snaží lidem pomoci. Mám dost ustavičného ničení mýtů, s kterým za mnou moji klienti chodí a bezcestně jim věří.
Mohl bych předejít kouření. Mohl bych říct, že je to jedno budu dělat věci správným způsobem a vybuduji si svou důvěryhodnost, a nebudu řešit ty blbosti okolo. To ale neřeší ten problém. Po pěti krátkých a dlouhých letech vidím pořád ty stejný hlouposti znovu a znovu.
Takže, jakkoliv dlouho to potrvá, a cokoliv to bude stát, se budu snažit rozehnat všechen kouř aby vše bylo vidět jasně. To je pro poctivost, pro lidi, kterým se snažíme pomáhat, je to pro zdraví celého odvětví a úroveň integrity, kterou musíme vytvořit, máme-li být úspěšný v dlouhodobém horizontu. Nemůže to být průmysl kouře a zrcadla.

Volně přeloženo s originálu A Lion in Iron: Stop Blowing Smoke – Alexander Cortes na elitefts

2018-08-01T12:25:23+02:0001. 08. 2018|Nezařazené, Rozhovory a zajímavosti|