VÍTE JAKÉ MÁTE DRŽENÍ TĚLA?

VÍTE JAKÉ MÁTE DRŽENÍ TĚLA?

Je až neuvěřitelné, kam lidi nechají svoje tělo dovést. Všude máte modely, které krom toho, že jejich práce je pracovat na svém vzhledu, jsou ještě kolikrát upravení na počítači, a stejně je takových lidí, kteří tohle sledují, ale je jim úplně fuk, že jejich držení těla je úplně jiné, a že mají různé bolesti, taky nevadí, dokud se někde seknou a další pohyb už prostě nejde. Projdeme si tedy velmi zjednodušeně základní časté problémy a co s nimi dělat. Vy, kteří chcete složitější variantu, si s tím problémem někam zajděte. Stejně ale doma každý den nebude cvičit ani polovinu z toho, co je v tomhle článku ;)

Tak začneme od vršku:

Postavení ramen:

Do jaké kategorie patříte, můžete zjistit jednoduše pomocí testu s propiskami:

Tenhle test vám rychle řekne, jestli vám jdou ramena dopředu. Vezměte si dvě propisky. Každou do jedné ruky. Zatněte ruce v pěst a svěste ruce podél těla. A teď si představte, že stojíte uprostřed hodin a čelem míříte na 12.

A teď se stačí podívat, kam směřují propisky:

Velmi špatné držení: Pravá ruka ukazuje na 9, levá ruka ukazuje na 3.

Klasické držení: Pravá ruka ukazuje na 10, levá ruka ukazuje na 2.

Dobré držení těla: Pravá ruka ukazuje na 11, levá ruka ukazuje na 1.

Pokud máte špatné držení těla, tak se u vás pravděpodobně děje několik věcí a to:

–          Máte přetížené a zkrácené prsní svaly

–          Máte ochablé svaly vršku zad

Co s tím začít dělat?

1) Začněte si protahovat prsa (Pozor u žen, vy jste většinou hypermobilní a kolem ramene se můžete otočit. Soustřeďte se tak více na SMR než samotný strečink)

2) Začněte posilovat vršek zad – krom nespočtu různých cviků beru jako základ 100x roztahování gumičky à dávejte si pozor na trapézy, které vám budou vytahovat ramena na horu, a budete gumičky roztahovat svaly, kterými nechcete

3) Mobilizační cviky na hrudní páteř

4) Srovnejte si stůl, židli, monitor tak, abyste seděli správně a přestaňte si pořád dávat telefony k rozkroku a začněte je zvedat k úrovni očí

Předsunutá hlava:

Důvod proč během práce na počítači, mobilu apod. mají lidé tolik problémy s bolestí hlavy (krku), je především důvod špatné polohy hlavy. Každých 2,5cm co je vaše hlava ve předu, zvýší stres na vršek zad o 4,5kg. Proto je důležité krom správného držení těla, si také protahovat svaly na přední straně krku (sternocleidomastoideus) a ne pouze rvát hlavu do předu a do stran. Na ztuhlé a přetížené trapézy používejte masáže nebo smr.

Řešení viz bod výše. Srovnejte si, jak používáte telefony, tablety, ……. Tedy nekoukejte pořád do země se svěšenou hlavou.

Protahujte si sternocleidomastoideus a krk obecně.

Použijte SMR nebo choďte pravidelně na masáže zad především vrchní části trapézů.

Testosterone-300x154ILS (imaginary lat syndrom – syndrom imaginárního zádového svalu) – už nevím od koho jsem tuto zkratku poprvé četl (asi Jim Wendler). Ale je velmi často k vidění, pokud se vám ILS týká, váš hlavní problém je v hlavě. Řešení proskočte zdí, pokud přežijete, jděte si do fitka hodit pár nejtěžších jednoruček na hlavu. Jako poslední bod je začít cvičit.

Duck feet a Pronace Distortion syndrom (netuším, jak je to česky, sorry)

Tyhle dvě věci nejsou úplně to samé. Ale pro článek a obecné rady pro obě věci většinou platí podobné problémy. Pokud se vás to týká a máte zdravotní problémy, většinou kotníky nebo kolena, tak máte i různé léčby, a přitom váš hlavní úkol bude se začít věnovat vašim kyčlím.

Pokud žijete větou „Neumím si představit den, kdy bych nešel/la se proběhnout po pražském betonu.“ Je to pro vás asi největší problém. Pokud chodíte, stojíte a cokoliv děláte s takto vytočenými chodidly, dost pravděpodobně tak i běháte. Každým výběhem v tomto stylu běhání říkáte především svému kolenu, že vám je úplně u prdele. Když se kouknete na obrázek, důvod, proč vás za to vaše koleno, především vazy, mají rádi, je, že celý nápor místo toho, aby pokryli části těla, které na to jsou přizpůsobené, musí držet vazy vašeho kolene. Výsledek a důvod, proč tak perfektní a zdravé běhání ničí tolik kolen? Spousta z vás ví, protože tu diagnózu už vám doktor říkal. Zánět v koleni, v lepším případě, v horším natržený nebo utržený nejčastěji křížový vaz.

Jak to vyřešit? V případě běhání jděte a najděte si trenéra atletiky, který vás naučí běhat. Pro ty, kteří neběhají nebo jsou moc dobří na to, aby si nechali od někoho radit, jak správně běhat, se soustřeďte na pár věcí:

1) SMR IT bandu (boku nohy) jelikož tato fascie musí držet při každém došlápnutí vaše koleno, aby vám nevystřelilo ven

2) Addtuctory nebudou fungovat úplně správně – budou zkrácené a přetížené

3) Protáhněte piriformis, který máte velmi pravděpodobně zkrácený

4) Funkčnost zadkových svalů – většinou bude oslabený

5) Mobilitu a stabilitu kyčle

6) Protahujete lýtka

7) A abych udržel tento článek na profesionální úrovni, věnujte se CORU. Všude se to píše, nikdo sice většinou nemá pořádně tušení, co to znamená, ale já potom vypadám, že tomu rozumím. Ted vážně, velmi často krom prvních bodů budete mít problém v kyčli, a ta je spojená s funkcí vašich břišních svalů, bránice, a dalších svalů, což vám může být jedno, pokud nechcete studovat anatomii. Zaměřte se tak na správné dýchání a cvičení šikmých břišních svalů (jakož jedny z nejčastěji oslabených).

Stejně jako u všeho ve fitness průmyslu může být vše jinak. Neberte to tedy černobíle. Díky postavení kyčle, jaký máte tvar páteře, zranění v minulosti, může být problém úplně jinde. Pokud se vám nedaří na to přijít, navštivte fyzioterapeuta nebo kvalitního trenéra, který se zabývá odstraňováním dysbalancí, ale stejně upřednostňuji cestu rovnou za fyzioterapeutem, protože spousta trenérů, kteří vůbec nemají znalosti o tom takové věci řešit a diagnostikovat je správně, si hrají na nejlepší trenéry, a budou s vámi dělat všechno možné než je potřeba. Místo toho aby, když nebudou vědět, vás odkázali k fyzioterapeutovi. Tudíž ještě jednou, pokud opravdu neznáte kvalitního trenéra, který se tímto zabývá, jděte radši rovnou za fyzio a pak s výsledkem od fyzio k trenérovi

Ploché nohy:

Většinou je to spojené s bodem výše a není to jen problém s vaší klenbou. Pokud ale patříte do skupiny, která má opravdu jen ploché nohy a zbytek funguje jak má, tak cviky, které chcete dělat každý den, jsou:

1) Short feet

2) Protahujte lýtka

3) Toe yoga                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          origo foto zde

A vyhněte se vložkám. Já popravdě pořád nějak nechápu, proč se předepisují. Ano vždy bude někdo, kde už není jiná cesta, ale vložky vám stav klenby většinou ještě zhorší, protože je to pasivní opora, a nenutí vaši nohu pracovat. Spíš se snažte chodit víc na boso.

Nezapomínejte také na to, že ne vše se dá vyřešit pouze posilováním a protahováním. Tělo reaguje na spoustu dalších podnětů, jako například, jak se cítíte apod. a také například, jak vám fungují orgány. Špatné stravování má obrovský vliv na to, jak potom fungují svaly kolem.

Každopádně to, jak sedíte, chodíte, stojíte má na vaše tělo obrovský vliv už jen z důvodu, že tyhle věci děláte každý den, desítky hodin. I pokud cvičíte, tak vždy bude někdo s horší postavou, ale dobrým držením těla vypadat lépe, jak někdo, kdo je namakaný, ale držení těla má špatné.

2018-08-02T14:03:05+02:0002. 08. 2018|Nezařazené, Rozhovory a zajímavosti|