CVIČIT POUZE SE STRIKTNÍ TECHNIKOU

Pořád častěji je nyní populární řešit naprosto striktní techniky cviků, u kterých by kolikrát i fyzioterapeuti koukali, co se to tady děje. Důvod natočení videa, a konkrétně přítahů, jsem udělal schválně o tom si říct, že pokud opravdu nemáte jiné cíle a chcete nabrat svaly nebo maximální sílu, je spousta cest, jak toho dosáhnout a většinou nemají nic společného s tím, co se teď všude tak propaguje. Já nějak nechápu, proč je najednou tak hrozně špatně chtít nabrat svaly? Naprostá většina lidí stejně cvičí díky tomu, aby měli víc sexu a nebo aby se cítili během sexu lépe.

Tudíž za prvé:

Trénovat jako sportovci (to je teď snad úplně nejmodernější) má daleko od toho vybudovat co nejvíc svalové hmoty. Tréninky a postupy se samozřejmě do obrovské míry prolínají, ale cíl u sportovců je lepší výsledek v jejich sportu a prevence zranění. Pro budování svalů spíš než cvičení dynamických cviků chcete řešit tempo cviku a obecně celkový čas pod zatížením, velikost svalového napětí, různé formy superserií a kombinací apod. Hodně se řeší aktivace mTORu díky zmíněných věcech správnou volbou počtu opakování, sérií či pauzou mezi sériemi apod. A umět procítit a zapojit svaly, které chcete rozhodně není na škodu.

Na videu přítahů, které jsem natočil schválně, kdy technika není rozhodně striktní plus, mám bederní pás a ještě trhačky. To je neslýchané, téměř každý druhý, kdo si video pustí, okamžitě napíše komentář, jak je strašný a ať radši cvičím s o 50% menší vahou. Co ale když je to schválně? Kulturistika v dnešní době není moc populární, protože se tréninky nenazývají jako funkční a nikdo se nehoupe na kruzích. Pořád jsou to ale lidi, kteří umí, a mají vybudované nejvíc svalů. Tudíž je dobré se naučit i všechny jejich techniky cvičení. Když se vrátíme k videu. První můžeme zmínit cheating, který použijete o to víc, pokud cvičíte sami. Většinou je to o tom překonat nejtěžší část cviku tak, abyste mohli svaly zatížit ve zbylém rozsahu, případně během excentrické části. A proč pásek a trhačky? Protože se díky těmto pomůckám dá spousta segmentů obejít a zaměřit opravdu výhradně na zádové svaly. Pro lepší zapojení zad používám trhačky, někdy i u lehkých jednoruček, kdy je zapojení a procítění svalů jednoduše lepší. U silového tréninku by to bylo naopak. Pás používám a doporučuju pouze nad 90% maxima a to stejně spíš s preventivního hlediska a trhačky v případě, že už to nejde jednoduše udržet, viz třeba mrtvý tah, kdy chcete udržet úchop nadhmatem.

Nenechte se tak zblbnout pro tuhle chvíli teď zase trendem dýchacích a mobilizačních cviků, kde už není čas na trénink samotný, ale najděte si svoje možnosti a kombinace. Nechci říct, abyste šli zpět na kladky a používali jen stroje a izolované cviky. Sám používám a doporučuju cvičení „jak sportovci“ (ale je to i hodně kvůli tomu, jaké lidi trénuju. Ke mně nikdo, kdo chce dělat kulturistiku, nechodí a i když chce někdo nabrat svaly, tak je chce mít zároveň funkční, aby se mu lépe dělaly různé sportovní aktivity apod.), ale vždy záleží na vašem cíli a poslední móda všechny metody a vůbec snahu o tom budovat svaly, že je špatně, se mi nelíbí. Pokud chcete zaběhnout rychlejší čas, tak je to pravda a řešit to nemusíte, ale pro všechny, kteří chtějí budovat svaly ať už primárně a nebo ke svému tréninku obecně nemluvě o tom, že vám to hodí i ve spoustě sportech, nebojte se všechny známé, vyzkoušené metody, které fungují, používat.

A pro úplnost přítahy pro mě nebyli na budování svalů, ale kvůli přetížení zad, protože jsem je nedokázal udržet u mrtvého tahu. A at najdete jakékoliv studie díky tréninkovému deníku vím, že mi tohle na to vždy pomohlo ?

Autor: